کد رهگیری معاملات املاکی

13دی 1400
0 نظر
کدرهگیری املاک

کد پیگیری جهت امنیت بخشیدن به معاملات ملکی قولنامه ای است زیرا طی بررسی های دولت به دلیل نداشتن اعتبار کافی قرارداد های دست نویس در معاملات ملکی بخشنامه ای از سوی دولت در سال 1387 برای اصناف و بازرگانان صادر شد.

در بخشنامه دولت ذکر شد که تمامی مشاورین املاک الزام به ثبت تمام معاملات ملکی قولنامه ای خود اعم از ثبت قرار داد های خرید و فروش املاک و رهن و اجاره ملک را می بایست در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور ثبت نموده و کد رهگیری مربوط به ملک را دریافت نمایند. افراد نیز با استعلام قرارداد املاک از طریق کد ملی و کد رهگیری به راحتی می توانند استعلام بدهی به شهرداری و یا بانک ها برای ملک مورد نظر را دریافت نمایند. مشاورین املاک در تصویر زیر می توانند این بخشنامه را ملاحظه نمایند.

مراحل دریافت کد رهگیری املاک iranamlaak.ir

جهت دریافت کد رهگیری ملک می بایست مراحل ثبت قرار داد قولنامه ای را مشاورین املاک در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور انجام دهند که در ادامه مطلب نحوه ورود به سایت ثبت معاملات املاک و موارد مورد نیاز جهت دریافت کد رهگیری ملک آورده شده است.

مشاورین املاک جهت ورود به سامانه ثبت معاملات و املاک کشور ابتدا عبارت سامانه ثبت معاملات املاک را در مرورگر اینترنتی خود جستجو نمایند.

مشاورین پس از ورود به سامانه ثبت معاملات املاک مطابق تصویر زیر جهت ورود به سامانه املاک می توانند گزینه ورود به سامانه سبز رنگ را انتخاب نمایند.

تمامی مشاورین املاک پیش از ورود به سامانه، ثبت قرار داد و دریافت کد رهگیری می بایست در سامانه ثبت معاملات املاک ثبت نام انجام داده باشند.

الزامات دریافت کدرهگیری

در زمان ثبت قرارداد در دفاتر مشاورین املاک، اصل مدارک هویتی نظیر کارت ملی هوشمند و شناسنامه یا کارت اقامت برای اتباع خارجی به همراه اصل مدارک مالکیت در اختیار مشاور املاک قرار گیرد.

مدارک مالکیت می‌تواند به‌ صورت سند تک برگی، قولنامه، بنچاق و هرگونه سند مرسوم دیگر ارائه گردد همچنین وکالت نامه، گواهی انحصار وراثت و موارد مشابه نیزمی بایست به مشاور ارائه شود.

در زمان ثبت قرارداد هر طرف معامله، یک شاهد برای ثبت قرارداد همراه خود می بایست داشته باشد که مدارک شناسایی آن‌ها نیز برای دریافت کد رهگیری الزامی می باشد.

پس از تکمیل فرم پیش نویس قرار داد، مشاور املاک، اطلاعات را در سامانه بارگذاری می‌ نماید.

تاییدیه کد پستی ملک مورد معامله هم از اسناد مورد نیاز دیگر برای دریافت کد رهگیری می باشد.

پس از ثبت اطلاعات، قرارداد باید در سه نسخه پرینت گرفته شود که یک نسخه نزد مشاور املاک و دو نسخه دیگر در اختیار طرفین معامله قرار خواهد گرفت.

در نهایت پس از ثبت قرار داد قولنامه ای و دریافت کد رهگیری در بالای صفحات قرار داد، یک بار کد دوبعدی وجود دارد که شامل تمامی مشخصات معامله صورت گرفته اعم از آدرس دقیق ملک، نام و نام خانوادگی طرفین معامله، نام مالک و نام مستاجر است و با استفاده از بارکد خوان قابل خواندن می باشد.

کد رهگیری اجاره نامه چند رقمی است

پس از ثبت قرار داد قولنامه ای در سامانه ثبت معاملات املاک برای طرفین قرار داد یک کد رهگیری 13 رقمی به صورت پیامکی ارسال خواهد شد که کد پیگیری اجاره نامه نیز همانند دیگر معاملات یک عدد 13 رقمی می باشد و شایان به ذکر است که کد رهگیری املاک در سمت چپ برگه چهارم مبایعه نامه نیز چاپ شده است.

نحوه استعلام کد رهگیری املاک

افراد جهت استعلام کد رهگیری می‌توانند با مراجعه به سامانه ثبت معاملات املاک کشور و وارد نمودن کد ملی و کد رهگیری ملک ۱۳ رقمی صحت قرارداد قولنامه ای خود را بررسی نمایند. آنان برای استعلام از طریق سامانه کد رهگیری املاک، مراحل زیر را دنبال نمایند.

کاربران می بایست پس از ورود به سامانه ثبت معاملات املاک در بالای صفحه قسمت خدمات، گزینه استعلام کد رهگیری را انتخاب نمایند.

در صفحه جدید می بایست کد ملی شخصی که از طرفین قرارداد می باشد و کد رهگیری را به ‌همراه کد امنیتی وارد نموده و بر روی دکمه جستجو کلیک نمایند.

در صورت صحت اطلاعات، قرارداد مورد نظر در صفحه نمایش داده خواهد شد و می‌توانند یک نسخه از آن را چاپ نمایند.

هزینه دریافت کد رهگیری املاک چقدر است

 طبق اعلام رئیس اتحادیه مشاوران املاک، هیچ مشاور املاکی حق ندارد برای ارائه کد رهگیری از متعاملان هزینه‌ای دریافت نماید.

همانطور که بیان شد دفاتر مشاوره املاک برای ثبت قرارداد قولنامه ای و دریافت کد رهگیری نباید هزینه‌ ای از طرفین معامله دریافت نمایند. البته سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور، هزینه دریافت کد رهگیری را از دفاتر املاک و در هنگام ثبت قرارداد، دریافت می نماید.

مشاورین می توانند برای مشاهده آخرین تعرفه جهت دریافت کد رهگیری، به صفحه تعرفه صدور کد رهگیری در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور مراجعه نمایند.

در پایان لازم به ذکر است از آنجا که برای ثبت نام در سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir و دریافت وام اجاره خانه، لازم است که اجاره نامه دارای کد رهگیری باشد، به تمامی مستاجران توصیه می شود که قرادادهای اجاره خود را در دفاتر املاک معتبر و دارای مجوز منعقد نموده تا امکان ثبت نام در سامانه ایران املاک و دریافت کد رهگیری از این سامانه را داشته باشند.

کد رهگیری املاک قولنامه ای

در بخش های قبل به توضیح مفهوم کد رهگیری املاک پرداخته و نحوه اخذ و استعلام کد رهگیری املاک را توضیح دادیم. اما یکی از سوالاتی که در رابطه با دریافت و استعلام کد رهگیری املاک ممکن است برای اشخاص مطرح شود این سوال است که کد رهگیری املاک قولنامه ای چیست؟ 

در پاسخ به این سوال که کد رهگیری املاک قولنامه ای چیست؟ باید گفت که هنگامی که یک قرارداد قولنامه ای یعنی یک قرارداد با سند غیر رسمی در یکی از دفاتر املاک دارای مجوز منعقد گردیده و دفتر املاک مزبور ، اطلاعات مربوط به آن قرارداد را برای سایت ثبت معاملات املاک کشور یا همان سامانه ایران املاک ارسال کرده و این قرارداد قولنامه ای در سایت مذکور ثبت می شود، سامانه یک عدد 13 رقمی منحصر به فرد برای شناسایی و استعلام آن قرارداد صادر نموده که این عدد 13 رقمی، همان کد رهگیری املاک قولنامه ای می باشد.

در جهت مشاوره تخصصی در مورد کد رهگیری با مشاورین املاک پاشا در تماس باشید

۰۹۱۴۱۱۴۷۳۵۴ |۰۹۱۴۱۱۶۴۱۶۹| ۰۹۱۴۴۰۹۲۹۲۴

منبع : heyvalaw

پیام بگذارید